Psycholog (edukacyjny): opis stanowiska pracy

Większość psychologów edukacyjnych jest zatrudniona przez rady gminne i powiatowe.

Co robi psycholog edukacyjny? Typowi pracodawcy | Kwalifikacje i szkolenia | Kluczowe umiejętności

Typowe obowiązki na tym stanowisku obejmują:

  • stosowanie testów psychologicznych, teorii i procedur w celu wspierania dobrego samopoczucia i uczenia się młodych ludzi
  • pomaganie młodym ludziom z trudnościami w nauce w osiągnięciu ich pełnego potencjału
  • rekomendowanie, rozwijanie i stosowanie odpowiednich terapii i strategii
  • edukowanie i praca z młodymi ludźmi, ich rodzinami i personelem szkoły, w tym z nauczycielami i asystentami wspierającymi naukę
  • przeprowadzanie ocen psychologicznych w celu odkrycia problemu dziecka
  • pisanie raportów
  • przeprowadzanie badań
  • zapewnianie szkoleń
  • doradzanie i formułowanie zaleceń dotyczących polityki edukacyjnej

Praca ta powszechnie wymaga lokalnych podróży w celu odwiedzenia klientów w ich domach lub w szkołach, uczelniach i przedszkolach. Regularne zmaganie się z problemami dzieci i młodzieży może sprawić, że praca ta będzie stresująca i wymagająca emocjonalnie.

Typowi pracodawcy psychologów edukacyjnych

Większość psychologów edukacyjnych jest zatrudniona przez władze lokalne. Inni pracodawcy to: firmy konsultingowe, wydziały opieki społecznej, uniwersytety, jednostki psychiatrii dziecięcej, jednostki oceny pediatrycznej, szkoły niezależne, organizacje wolontariackie oraz służby zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (CAMHS) w ramach trustów NHS. Istnieje silna konkurencja o miejsca szkoleniowe. Możliwości są ogłaszane w krajowych gazetach, Times Educational Supplement i jego stronie internetowej oraz na stronie Jobs in Psychology.

Rośnie liczba psychologów edukacyjnych, którzy pracują jako niezależni lub prywatni konsultanci.

Kwalifikacje i wymagane szkolenia

Długi okres studiów i szkolenia zawodowego jest wymagany do uzyskania kwalifikacji.

W Anglii, Walii i Irlandii Północnej będziesz potrzebował dyplomu psychologa akredytowanego przez Brytyjskie Towarzystwo Psychologiczne. Dostępne są akredytowane kursy konwersyjne, jeśli Twój pierwszy stopień nie jest z psychologii. Wymagania wstępne dla licencjackich studiów psychologicznych są różne. Poziom A z psychologii nie jest zwykle wymagany, ale może dać ci pomocne spostrzeżenia. Umiejętność liczenia, zdolność pojmowania tematów naukowych i dobre umiejętności komunikacji pisemnej mogą być przydatne, więc przedmioty ścisłe lub humanistyczne mogą być istotne, podobnie jak angielski lub matematyka na poziomie A.

Po ukończeniu akredytowanego kierunku psychologii będziesz musiał podjąć trzyletni profesjonalny doktorat z psychologii edukacyjnej, który łączy doświadczenie praktyczne z wiedzą akademicką. Aplikacje na studia doktoranckie w Anglii są składane poprzez Stowarzyszenie Psychologów Edukacyjnych, a rządowe fundusze są dostępne na pokrycie kosztów szkolenia. W Szkocji elementem studiów podyplomowych i szkolenia jest akredytowany kurs magisterski z psychologii edukacyjnej, a następnie dalsze kwalifikacje z psychologii edukacyjnej.

Psychologowie edukacyjni są zarejestrowani i regulowani przez Health and Care Professions Council (HCPC).

Kluczowe umiejętności dla psychologów edukacyjnych

  • Umiejętność nawiązywania relacji z dziećmi i młodymi dorosłymi
  • Wrażliwość
  • Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach emocjonalnych
  • Doskonałe słuchanie
  • Umiejętności obserwacyjne
  • Umiejętności komunikacji werbalnej
  • Patia i rapport